Ćwiczenia w łóżku w pozycji siedzącej

Ćwiczenia zalecane dla osób z niepełnosprawnościami będących w stanie przyjąć pozycję siedzącą na brzegu łóżka

Po przyjęciu pozycji siedzącej przez ćwiczącego, ZAWSZE odczekajmy chwilę, aby uniknąć zawrotów głowy, zmiana pozycji u osoby stale przebywającej w leżeniu powoduje zmiany w układzie sercowym. Po 2 minutach sprawdźmy czy wszystko jest w porządku i możemy zaczynać ćwiczyć

1. Przyjęcie pozycji siedzącej
  2. Wdech i wydech, połączony z unoszeniem ramion w górę. Wdech zawsze nosem, wydech przez przymknięte usta – zdmuchiwanie świeczki
  3. Krążenia barków w tył (z pomocą lub bez)
  4. Unoszenie barków (z pomocą lub bez)
  5. Skręty tułowia, z rękami skrzyżowanymi na klatce piersiowej (z pomocą lub bez)
  6. Prostowanie nóg w stawie kolanowym, na przemian ; utrudnienie ćwiczenia: utrzymanie nogi wyprostowanej przez ok 4sek
  7. Unoszenie kolana w górę (do klatki piersiowej); utrudnienie ćwiczenia: przez utrzymanie kolana w górze przez 4 sek
  8. Dociskanie piłki lub poduszki ( utrzymywanie docisku przez parę sekund – przerwa tak samo długa jak docisk)
  9. Pochylanie się na boki z podporem na ręce (utrudnienie opieranie się na łokciu)
  10. Unoszenie naprzemienne pośladków, raz unosimy w górę raz prawe biodro raz lewe, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej