Ćwiczenia w łóżku dla osób chorych leżących
Ćwiczenia zalecane dla osób z niepełnosprawnościami powodującymi niemożliwość wykonywania ćwiczeń w innej pozycji jak leżąca.
Dla niepełnosprawności:
- ruchowych, m.in.:
- Choroba Parkinsona;
- Choroba zwyrodnieniowa;
- Dystonia;
- Zaniki mięśniowe;
- Mononeuropatie, Polineuripatie;
- Stwardnienie rozsiane;
- Reumatoidalne zapalenie stawów; - związanych z leczeniem onkologicznym;
- w schorzeniach geriatrycznych;
- w chorobach związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
- A także dla ogólnej poprawy jakości życia osób chorych leżących.
Zestaw dostosowany również do opiekunów osób niepełnosprawnych, aby mogli wspomagać ćwiczenia.
Wykonując zamieszczony przykładowy zestaw ćwiczeń, zaczynamy od paru powtórzeń każdego ćwiczenia np. 3-4, z każdym dniem zwiększając ilość wykonanych ćwiczeń. Ważne jest aby ćwiczyć we własnym zakresie ruchu, nigdy nie przekraczamy progu bólowego, każdy ćwiczy w miarę własnych możliwości. Jeśli jakieś ćwiczenie sprawia nam trudność to je pomijamy i wykonujemy następne. Jeśli będziesz ćwiczył systematycznie sam zobaczysz, że wykonywanie ćwiczeń będzie coraz łatwiejsze i nawet te trudne ćwiczenia nie będą sprawiały ci problemu. Również zobaczysz że zwiększy się ilość wykonywanych powtórzeń.
- WAŻNE! Nie wykonuj ćwiczeń gdy: pojawiła się gorączka, niestabilne ciśnienie krwi, wysokie ciśnienie, ogólne złe samopoczucie, ostry stan choroby.
- Pamiętaj również aby uzupełniać płyny w trakcie ćwiczeń, dobrze jest wypić trochę wody przed i po ćwiczeniach.
- Ćwiczenia te są działaniem pomocniczym w ogólnym leczeniu, nie zastąpią one wizyty u lekarza czy fizjoterapeuty.
Zestaw ćwiczeń:
Pozycja leżąca, głowa minimalnie uniesiona (zmniejszenie dyskomfortu leżenia na wznak), nogi zgięte w kolanach oparte na stopach
Ćwiczenia zawsze rozpoczynamy od wykonania paru głębokich wdechów (wdech zawsze wykonujemy nosem, a wydech ustami-tak jakbyśmy zdmuchiwali świeczkę)
- Krążenia dłońmi – wykonujemy krążenia dłońmi w stawach nadgarstkowych, w obie strony.
- Mocne zaciskanie i otwieranie dłoni – zaciskamy mocno dłoń w pięść, a następnie mocno rozczapierzamy palce.
- Krążenia stopami – wykonujemy krążenia stopami w obie strony.
- Podciąganie palców stóp w górę oraz mocne obciągnięcie palców w dół, można utrudnić ćwiczenia przez ruchy naprzemienne, tak abyśmy czuli rozciągnięcie i napięci mięśni nóg.
- Krążenia nadgarstkami z zaplecionym dłońmi, w obie strony.
- Krążenia zaplecionymi rękami przed sobą, w obie strony: od siebie i do siebie.
- Krążenia zaplecionymi rękami wokół siebie, w prawą i lewą stron.
Zmiana pozycji ułożenie rąk wzdłuż ciała - Sunięcie piętą po materacu- zginanie nogi w stawie kolanowym, można utrudnić ćwiczenie przez podniesienie stopy, czyli zginanie i prostowanie nogi w powietrzu, jednak zawsze położyć wyprostowaną kończynę na materacu.
- Unoszenie wyprostowanej nogi w górę (z naszą pomocą, samodzielnie lub z pomocą paska/taśmy).
- Unoszenie bioder, z nogami zgiętymi w stanie kolanowym stopy oparte o materac, nogi ułożone w lekkim rozkroku.
- Krążenia stawu biodrowego, przy zgiętym kolanie – zataczanie kółek kolanem, opiekun może pomagać przy ćwiczeniu, jednak zawsze w zakresie ruchu ćwiczącego, bez przekraczania bariety bólowej.
- Unoszenie rąk do sufitu, wysuwamy ręce w górę (sięgamy sufitu) odklejając łopatkę od materaca, palce skierowane do sufitu, kolejno wgniatamy łokcie w materac zaciskając dłonie. Każdą pozycję wytrzymać 4 sekundy.
- Skłony do nóg - ręce zaplecione razem, wykonujemy ruch „rąbania drewna”, zaczynając ruch zza głowy do jednego z kolan, znów za głowę i do drugiego kolana. Pamiętaj o oddechu! Ręce za głową wdech, w trakcie ruchu do kolana wydech.
- Nogi w kolanach zgięte i złączone razem, ręce rozłożone nieco szerzej na materacu i kładziemy kolana raz na prawą raz na lewą stronę, w każdej pozycji wytrzymać ok. 4 sekundy.
- Skręty w tą samą stronę-ćwiczenie jak poprzednie z dołączeniem złączonych rąk w górę, obracamy się raz na prawy raz na lewy bok, opiekun może pomagać w tym ćwiczeniu.